Czym jest Graterlia OS?
Graterlia to System Operacyjny Linux oraz oprogramowanie Enigma 2 GUI dla wybranych tunerów DVBx


   Graterlia OS (Operating System) → to Mini Dystrybucja Linux dla tunerów DVBx ARM/MIPS32EL/SH4.

   Graterlia OS jest podzielony na paczki (jak zdecydowana większość dystrybucji Linuxa) zawierające konkretne komponenty systemu. Dodatkowe funkcje oraz aplikacje systemowe dostępne są poprzez system zarządzania pakietami — tutaj OPKG. Dzięki OPKG można łatwo zainstalować paczki czy dokonać aktualizacji – działa to tak, jak w każdym systemie Linux.

   Nie będą wydawane nowe wersje Graterlia OS co chwilę – będziemy aktualizować system, tak jak to się robi w każdym systemie Linux. Nowe wersje „wsadów” Graterlia OS będą wydawane tylko, jak już będzie taka potrzeba. Nie będzie także pogoni za „numerkami” Graterlia OS — wychodzimy z założenia, że raz skonfigurowany system ma działać i ma mieć możliwość aktualizacji. Ciągłe wgrywanie Graterlia OS i konfigurowanie wszystkiego od początku jest sprzeczne z ideą Linuxa.


   UWAGA → system nie jest tworzony dla wszystkich. Tak jak jest wiele dystrybucji Linuxa, tak jest wiele IMAGE/Softów na tunery satelitarne. Jedne są łatwiejsze w obsłudze, a inne trudniejsze. Graterlia OS to nie IMAGE/Soft a OS (system operacyjny) i nie będzie z założenia ŁATWY (choć w dużej mierze od użytkownika zależy, jak dane „coś” jest bardzo skomplikowane). Będzie systemem dla osób otwartych, które mają już jakąś wiedzę o systemach linuxowych lub potrafią ją szybko nabyć. Każda osoba, która dotąd nie miała do czynienia z Linuxem i w istocie chcąca się czegoś nauczyć również da sobie radę. Nie będzie po prostu „ułatwiaczy” typu „jeden klik i już”. Decydując się na instalację Graterlia OS, prosimy, pamiętaj o tej maleńkiej, acz ważnej UWADZE!

Graterlia OS jest dla Ciebie, jeżeli:

  • oczekujesz prostego, stabilnego Systemu Operacyjnego dla wspieranego przez GOS tunera DVBx;
  • cenisz sobie możliwość aktualizacji bez wiecznego wgrywania wszystkiego od nowa, jak wychodzi nowa wersja softu;
  • terminal nie jest dla Ciebie miejscem strasznym a wręcz przeciwnie – nie przeraża Cię;
  • nie oczekujesz multum funkcji, wtyczek, dodatków, skórek, wodotrysków, a stawiasz na wyselekcjonowanie tego, co wartościowe.

Graterlia OS nie jest dla Ciebie, jeżeli:

  • oczekujesz, że system zrobi za Ciebie wszystko lub prawie wszystko;
  • chcesz mieć preinstalowane pakiety, bo tak jest łatwiej;
  • najważniejsze to mieć multum funkcji, wtyczek, dodatków, skórek, wodotrysków i to na wyciągnięcie pilota – stabilność jest na dalszej pozycji.

   Pamiętaj, że Graterlia OS powstaje według konkretnych założeń, jakie przyjął autor projektu. Jeżeli nie rozumiesz ich, nie są one dla Ciebie do zaakceptowania lub jeżeli stwierdzisz, że Graterlia OS nie jest dla Ciebie (trzy punkty powyżej) – proszę – nie instaluj Graterlia OS. Zaoszczędzi to kłopotów zarówno Tobie, jak i autorowi. Założenia Graterlia OS są takie, jakie są. Graterlia nie była, nie jest i nigdy nie będzie jak każdy inny soft. Jest inna i taka pozostanie.


   Ja oraz osoby współtworzące Graterlia OS, nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za skutki użytkowania Graterlia OS, za wykorzystywanie Graterlia OS niezgodnie z prawem danego kraju, w którym jest użytkowany oraz nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za oglądanie telewizji płatnej bez uiszczenia stosownych opłat.